YOUNG LIBRARIAN

VITAJTE...

...na blogu Young Librarian, ktorý vedie mladá začínajúca detská knihovníčka. Nájdete tu nápady na aktivity a tvorivé dielne pre deti, ktoré sa dajú realizovať  (nielen) v knižnici, scenáre k podujatiam, recenzie na detské knihy a mnoho ďalších nápadov na prácu s detským čitateľom.

Ak sa Vám niektoré z nápadov pozdávajú neváhajte a využite ich pri svojej práci. Taktiež neváhajte zanechať mi v návštevnej knihe svoje tipy a triky ako zabaviť a potešiť detského čitateľa.  

MENU

DOMOV

YOUNG LIBRARIAN

LITERATÚRA

SCENÁRE PODUJATÍ

NÁPADY NA PODUJATIA

TVORÍME S YOUNG LIBRARIAN

STO KNÍH V ROKU 2015

V roku 2015 sa pokúsim prečítať 100 (nielen) detských kníh. Ako (a či) mi to pôjde môžete sledovať TU

MOMENTÁLNE

ČÍTAM


Natalie's books

Paper Towns
0 of 5 stars
tagged: currently-reading, 2012, and own
Gangsta Granny
0 of 5 stars
tagged: currently-reading

goodreads.com

POZERÁMPOČÚVAM


OBĽÚBENÉ ODKAZY

INFOLIB -DO KNIŽNICE - GOODREADS - LIBRARY GAMES - MRKVIČKA - LIVING DEAD GIRL - SECRET WORLD OF DEEP SOUL - LOOKS LIKE LIBRARY SCIENCE -

INFO

Názov webstránky: Young Librarian
Dizajn: @Natalie
Za tú nádhernú sovičku, ktorá si tak spokojne "húka" hore v logu ďakujem najtalentovanejšej grafičke na svete a budúcej (ne)detskej knihovníčke Michelle
Doména: delicate-flower
Dátum vzniku:1.1.2015
Návštevnost:

MRAMOROVANÁ KATASTROFA

Napísala Young Librarian 4.4.2015 v kategórii Tvoríme s Young Librarian | Komentáre

Ak sa pozorne pozriete do ľavého stĺpca, konkrétne na rubriku Menu, určite si tam všimnete veľmi zaujímavú sekciu s názvom Tvoríme s Young Librarian. Zakladala som ju so zámerom aspoň raz týždenne tam pridať nejaké zaujímavé kreatívne nápady a DIY projekty, ktoré aj reálne sama alebo s deckami v knižnici vyskúšam. Tá sekcia je však od založenia blogu žalostne prázdna. Ak samozrejme nerátam tie tri (ne)kreatívne nápady, ktoré som mala spísané a sfotené už minimálne pred pol rokom. Dnešným veľkonočným DIY projektom, o ktorý som sa pokúsila, som si odpovedala na otázku, prečo sekcia Tvoríme s Young Librarian nikdy nebude plná originálnych a odskúšaných nápadov. Pretože Young Librarian NEMÁ trpezlivosť na DIY projekty.

Určite to všetci poznáte - sedíte na tumbleri, pintereste alebo we heart it, kde na vás útočia milióny kreatívnych nápadov...jeden úžasnejší ako druhý...a odrazu nájdete jeden, ktorý vás absolútne uchváti...tak nejako som sa pred pár dňami dostala k mramorovaným krasliciam. Vyzerali nádherne. Návod bol super jednoduchý. A vraj sa pritom úžasne zabavia aj deti. Pche. Môj prvý pokus mal teda od zábavy náááramne ďaleko. Všetko sa začalo úplne nevinne. S radosťou a nadšením som si pripravila všetko potrebné - laky na nechty (a tých sa veru u mňa doma nachádza viac než dosť), nádobu s vlažnou vodou, špajle a vyfúknuté vajíčka. Už pri mojom pokuse úspešne vyfúknuť vajíčka, kedy som každé jedno, ktoré som chytila do rúk zničila alebo mu minimálne spôsobila menšie či väčšie zranenia, mi mohlo dôjsť, že by pre mňa možno bolo jednoduchšie zájsť do obchodu a nejaké pekné kraslice si kúpiť. Ale nie tvrdohlavo som si šla za svojim cieľom a napokon sa mi podarilo získať (až) tri vajíčka, ktoré boli prasknuté len naozaj minimálne a vyzerali na môj projektík celkom použiteľne.

Takže prvú úlohu som viac-menej úspešne (teda skôr neúspešne) zvládla. Nasledovala druhá úloha. Kvapnúť do vlažnej vody lak na nechty. Čo sa na tom môže dať pokaziť, však? V mojom prípade asi všetko. Tri laky na nechty, ktorých farba sa mi najviac pozdávala boli úplne vyschnuté. Ďalši štyri som nedokázala otvoriť. Jeden som rozliala po kuchynskej linke. Ale nakoniec sa to podarilo. Úspešne som dostala lak tam, kam patrí. Lak však namiesto toho zostal na povrchu, tvrdohlavo klesol ku dnu a som si istá, že sa pritom na mňa ešte uškŕňal a vysmieval sa z môjho nešťastia. To som už naozaj mala chuť celý svoj projekt rázne ukončiť. Ale čítala som, že lak klesne ku dnu, ak je voda príliš studená alebo teplá. Tak som vymenila vodu. A pre istotu aj lak na nechty. A čuduj sa svete, ono to pomohlo! Kvapla som do vody jednu farbu, potom druhú...a ešte jednu navyše...a ono sa to takmer začalo podobať na fotky z návodov, ktoré som si naštudovala. Odrazu som opäť mala chuť a náladu mramorovať vajíčka....teda až do chvíle, kým som vajíčko neponorila do mojej krásnej farebnej vody a to sa mi vyšmyklo z rúk...kým som sa ho snažila vyloviť skončila väčšina laku na nechty na mojich rukách a nie na vajíčku. Nadávala som? Áno! Vzdala som to? Nie! Minula som polovicu fľaštičky odlakovača aby som moje prsty dostala do pôvodneho stavu. Pomohlo to? Ani nie. Ale tvrdohlavo som trvala na tom, že ak už mám mramorované prsty, budem mať aspoň jedno mramorované vajíčko!


Prišiel čas na ďalší pokus. Voda v poriadku, laky na nechty zostali tam kde mali...pohrala som sa so špajlov, rozvírila farby a "vytvárala" (chápte ako - robila bordel) rôzne vzory (chápte ako - veľký chaos)...úspešne som ponorila jednu stranu vajíčka...výsledok? Na míle ďaleko od fotiek, ktoré som mala naštudované. Ale bolo to lepšie ako nič. Vajíčko som nechala vyschnúť. Rovnakým spôsobom som sa "pohrala" aj s ďalšími dvoma vajíčkami. Na viac som už nemala nervy...ani sily. Okrem toho ma stále čakali druhé strany vajíčok, ktoré boli stále "nahé" a zúfalo túžili po kúsku farby. Otázka ale je - myslíte, že som mala dosť trpezlivosti a počkala, kým lak na vajíčkach úplne uschol? Nie. Myslíte, že som tým poškodila tú ako-tak schopne vyzerajúcu farebnú vrstvu na vajíčku? Áno. Myslíte, že ma to ešte trápilo? Nie. A tak som sa dopracovala (teda dobojovala) k trom hrôzostrašným mramorovaným vajíčkam. Pri pohľade na ne by asi veľkonočný zajac dostal infarkt. Ja z nich mám minimálne nočné mory. Oh, a už niekoľko dní sa neviem zbaviť laku na nechty, ktorý mám všade len nie tam kde mal byť...teda na vajíčkach :DToto všetko sa odohralo pred pár dňami. Dnes poobede som si povedala, že už som určite múdrejšia a šikovnejšia a už by som mala byť na ceste k profesionálnemu mramorovaniu vajíčok. Namiesto rýchleho a profesionálneho mramoravania som si zopakovala všetky hrôzy, ktoré som zažila pri pokuse číslo 1. Laky na nechty stále neposlúchali, vajíčka sa šmýkali a ja som nevydržala čakať...Takže vajíčka stále nevyzerali ako na fotkách podľa, ktorých som sa snažila pracovať. Ale predsa len sú o čosi krajšie ako pri pokuse číslo 1.Tak skoro ale mramorovať nebudem. Vlastne, tak skoro nebudem robiť žiadny DIY projekt. A preto nečakajte, že sekcia Tvoríme s Young Librarian sa niekedy zaplní. Až naprší a uschne...alebo keď zázračne získam štipku šikovnosti a trpezlivosti.

A pretože z toho mramorovania mal byť pôvodne pozitívny DIY post tuto na blogu, kde by som vám ponúkla skvelý spôsob ako si prichystať krásne veľkonočné kraslice tak som celý proces nafotila. Trvalo mi dlho kým som vybrala fotky, ktoré ma absolútne nezahanbia ale nakoniec som pár našla. Všetky fotky v článku sú tie, ktoré po prejdení Photoshopom takmer vyzerajú, že sa mi tie kraslice podarili. Ale verte mi...nepodarili....aranžovala som ich v košíku aby boli všetky otočené tou krajšou stranou...ale tie fotky laku na nechty vo vode? Tak na tie som náhodou hrdá! :D


A či už máte doma desiatky krásnych kraslíc, ktoré ste si sami šikovne namaľovali, alebo máte v miske zopár nepodarkov ako ja, alebo ste si kraslice, či zvyšnú veľkonočnú výzdobu kúpili v obchode, prajem vám aby ste tieto sviatky prežili v pokoji a pohode :)

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXX. KNIHA, KTORÚ PRÁVE ČÍTAM

Napísala Young Librarian 30.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXIX. AUTOR, KTORÝ BY SI ZASLÚŽIL VIAC POZORNOSTI

Napísala Young Librarian 29.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXVIII. PRVÁ KNIHA, KTORÚ SOM PREČÍTALA SAMA

Napísala Young Librarian 28.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXVII. OBĽÚBENÝ LITERÁRNY ŽÁNER

Napísala Young Librarian 27.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXVI. OBĽÚBENÁ LITERATÚRA FAKTU

Napísala Young Librarian 26.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXV. NAJ"GEEKOVEJŠIA" KNIHA, AKÚ SOM ČÍTALA

Napísala Young Librarian 25.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

"Najgeekovejšia" - je to vôbec slovo? Ak nie práve som ho vymyslela.

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXIV. OBĽÚBENÁ KNIŽNÁ SÉRIA

Napísala Young Librarian 24.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXIII. KNIHA, KTORÚ SOM KEDYSI NEZNÁŠALA, A TERAZ JU MILUJEM

Napísala Young Librarian 23.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXII. KNIHA, KTORÚ SOM KEDYSI MILOVALA, A TERAZ NEZNÁŠAM

Napísala Young Librarian 22.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XXI. NAJZVLÁŠTNEJŠIA KNIHA, AKÚ SOM KEDY ČÍTALA

Napísala Young Librarian 21.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XX. PROSTREDIE, V KTOROM SA MI NAJLEPŠIE ČÍTA

Napísala Young Librarian 20.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XIX. KNIHA, KTORÁ JE NEDOCENENÁ

Napísala Young Librarian 19.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XV. KNIHA, KTORÁ JE ZBYTOČNE PRECENENÁ

Napísala Young Librarian 18.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XVII. KNIHA, KTORÚ CHCEM MAŤ RADA, ALE JEDNODUCHO TO NEJDE

Napísala Young Librarian 17.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XVI. KNIHA, KTORÚ SOM EŠTE NEČÍTALA, A ANI NEMÁM V ÚMYSLE ČÍTAŤ

Napísala Young Librarian 16.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XV. KNIHA, KTORÚ SA EŠTE LEN CHYSTÁM PREČÍTAŤ

Napísala Young Librarian 15.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

Celý zoznam kníh, ktoré mám momentálne na mojom "to read" zozname si môžete preštudovať TU

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XIV. KNIHA, KTORÚ ĽUTUJEM, ŽE SOM NEPREČÍTALA UŽ SKÔR

Napísala Young Librarian 14.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XIII. OBĽÚBENÁ KNIHA Z DETSTVA

Napísala Young Librarian 13.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XII. OBĽÚBENÍ SPISOVATELIA

Napísala Young Librarian 12.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ XI. 3 NAJHORŠIE FILMY NATOČENÉ PODĽA KNÍH

Napísala Young Librarian 11.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ X. 5 NAJLEPŠÍCH FILMOV NATOČENÝCH PODĽA KNÍH

Napísala Young Librarian 10.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ IX. OBĽÚBENÉ VÝROKY O KNIHÁCH

Napísala Young Librarian 9.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre
30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ VIII. NAJOBĽÚBENEJŠIE VÝROKY Z KNÍH

Napísala Young Librarian 8.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

Pri tejto výzve som to trochu prehnala, ale obľúbených výrokov z kníh mám strašne veľa. Bohužiaľ, všetky sú v angličtine - teda v jazyku, v ktorom som jednotlivé knihy čítala takže nepriateľov angličtiny dnes asi nepoteším. Ale zajtra sa polepším, sľubujem!

“Goodbye," said the fox. "And now here is my secret, a very simple secret: It is only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye.”
― Antoine de Saint-Exupéry

“If you want to know what a man's like, take a good look at how he treats his inferiors, not his equals.”
― J.K. Rowling, Harry Potter and the Goblet of Fire

“It does not do to dwell on dreams and forget to live.”
― J.K. Rowling, Harry Potter and the Sorcerer's Stone

“Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?”
― J.K. Rowling, Harry Potter and the Deathly Hallows

“You don’t know what goes on in anyone’s life but your own. And when you mess with one part of a person’s life, you’re not messing with just that part. Unfortunately, you can’t be that precise and selective. When you mess with one part of a person’s life, you’re messing with their entire life. Everything. . . affects everything.”
― Jay Asher, Thirteen Reasons Why

“Remember, darkness does not always equate to evil, just as light does not always bring good.”
― P.C. Cast, Betrayed

“Do you think I am an automaton? — a machine without feelings? and can bear to have my morsel of bread snatched from my lips, and my drop of living water dashed from my cup? Do you think, because I am poor, obscure, plain, and little, I am soulless and heartless? You think wrong! — I have as much soul as you — and full as much heart! And if God had gifted me with some beauty and much wealth, I should have made it as hard for you to leave me, as it is now for me to leave you. I am not talking to you now through the medium of custom, conventionalities, nor even of mortal flesh: it is my spirit that addresses your spirit; just as if both had passed through the grave, and we stood at God's feet, equal — as we are!."
― Charlotte Brontë, Jane Eyre

“The boy never cried again, and he never forgot what he'd learned: that to love is to destroy, and that to be loved is to be the one destroyed.”
― Cassandra Clare, City of Bones

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ VII. NAJHORŠIA KNIHA, KTORÚ SOM MINULÝ ROK ČÍTALA

Napísala Young Librarian 7.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre


30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ VI. NAJLEPŠIA KNIHA, KTORÚ SOM MINULÝ ROK ČÍTALA

Napísala Young Librarian 6.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

V pútavom a miestami až desivo mrazivom príbehu rozpráva mladučká Lina o tom, ako sa počas stalinských deportácií Litovčanov v roku 1941 dostala spolu s matkou a bratom do pracovného tábora na ďaleký Sibír. Jej otca, univerzitného profesora, obvinili z protisovietskej činnosti a popravili vo väzení. Rodina odhodlaná nedať sa zlomiť znáša ustavičné ponižovanie, muky a trápenie dozorcov, ale aj nehostinnú zimu za polárnym kruhom, ktorej mnohí z deportovaných podľahli. Bojujú o každú omrvinku chleba, o každú vykopanú repu, aby mali čo do úst. Mnohí chorľavejú, no v blízkosti niet lekárskej pomoci.

V najdrsnejších podmienkach sa postupne odhaľujú charaktery deportovaných, ale aj ich strážcov. Niektorí prejavujú ľudskosť, súdržnosť, súcit a pokoru, ďalší by radi prežili aj na úkor iných. No aj v tomto neľudskom a mrazivom prostredí vzplanie láska... Podarí sa Line, jej bratovi Jonasovi a matke prežiť, alebo sa stanú obeťami krutého zaobchádzania, hladu a vyčerpania uprostred nekonečnej ľadovej pustatiny?

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ V. 5 KNÍH, KTORÉ BY SOM SI SO SEBOU VZALA NA OPUSTENÝ OSTROV

Napísala Young Librarian 5.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

1.Daniel Defoe-Robinson Crusoe 2.Jen Campbell-Weird Things Customers Say in Bookshops 3.Keri Smith-Wreck this Journal 4.J.K.Rowling-Harry Potter a kameň mudrcov 5.Charlotte Brontëová-Jana Eyrová

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ IV. NAJMENEJ OBĽÚBENÁ LITERÁRNA POSTAVA

Napísala Young Librarian 4.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ III. OBĽÚBENÁ LITERÁRNA POSTAVA

Napísala Young Librarian 3.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ II. 5 NAJNEOBĽÚBENEJŠÍCH KNÍH

Napísala Young Librarian 2.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

30-DŇOVÁ LITERÁRNA VÝZVA
DEŇ I. 10 NAJOBĽÚBENEJŠÍCH KNÍH

Napísala Young Librarian 1.3.2015 v kategórii Literatúra | Komentáre

Young Librarian sa ozýva! Otvárajme šampanské! Ale až potom, čo sa vyhrabem spod čiernej zeme, kam som sa od hanby zahrabala akonáhle som zistila, že som sem nič nepridala už takmer mesiac a pol. Ale nevarovala som vás, že som neschopná pravidelného blogovania? Varovala! Aspoň vidíte, že vám neklamem. Ale dnes sa všetko zmení (pravdepodobne nie nadlho). Máme tu nový mesiac. A pre tety knihovníčky je to veľmi výnimočný mesiac. Naša veľmi dobrá kamarátka má totižo tento mesiac narodeniny. A táto naša kamarátka je tak výnimočná, že jej na oslavu nestačí len jeden deň. Oslavuje totižto celý mesiac! Takže všetko najlepšie kamarátka knižka! Áno, marec je už od roku 1955 známy ako mesiac knihy. A prečo práve marec? V tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrabenda, ktorý sa významne podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Okrem toho ešte do mesiaca knihy spadá aj ďalšia veľmi významná udalosť - Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa od roku 1999 pravidelne organizuje posledný marcový týždeň. A aby bol tento mesiac ešte výnimočnejší celý vyvrcholí Nocou s Andersenom - obľúbeným podujatím na podporu čítania detí.

Tento mesiac sa tety knihovníčky naozaj nudiť nebudú. A pretože ja sa naozaj nerada nudím, oslávim marec mesiac knihy aj jednou obrovskou (nielen) literárnou výzvou. Pokúsim sa zdolať 30-dňovú literárnu výzvu, ktorú som nedávno objavila na tumblr-eri. Každý deň odpoviem na jednu z tridsiatich otázok,ktoré táto výzva obsahuje. V ideálnom prípade by to malo znamenať 30 dní plných nových príspevkov. Aby sa mi táto výzva plnila ľahšie a aby som ju nevzdala hneď po prvom dni, budem rada ak v nej nebudem sama. Nemusíte si okamžite utekať zakladať blogy (aj keď nemôžem tvrdiť, že by ma to nepotešilo) ale svoje odpovede na literárne "výzvy" mi môžete zanechať v komentároch na stránke alebo na facebooku.

Tak sa teda bez zbytočných rečí dajme do toho...v nadpise ste si už určite prečítali výzvu na tento deň - mojou a vašou úlohou je vymenovať 10 najobľúbenejších kníh. A žiadne dlhé premýšľanie! Žiadne pridávanie kníh, ktoré z vás urobia coolového čitateľa...tým absolútne nechce naznačiť, že toto bolo mojim pôvodným plánom...lebo nebolo! Takže aké knižky obľubuje mladá knihovníčka? Tra dáááá

1.J.K Rowling-Harry Potter
2.Jeaniene Frost-Night Huntress
3.Maria V. Snyder-Study
4.Karen Marie Moning - Fever
5.Ilona Andrews - Kate Daniels
6.Fynn - Bože, tu Anna
7.Kelley Armstrong - Darkest Powers
8.Markus Zusak - Zlodejka kníh
9.Victoria Andrews-Polnočný let
10.John Ajvide Lindqvist - Nech vojde ten pravý

Nečakané, však? Ale 100% úprimne. Young Librarian zbožňuje fantasy literatúru...čarodejníci, upíri, vlkodlaci...viac mi k šťastiu netreba. Po ktorých knihách siahate najradšej vy?Teším sa na vaše odpovede a zajtra som späť s novou výzvou.
STARŠIE PRÍSPEVKY YOUNG LIBRARIAN